مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و HSE


25

قابل توجه مسئولان خوزستان، آب بی رنگ است

قابل توجه مسئولان خوزستان، آب بی رنگ است

مهاجرت سالانه 400 هزار نفر از مردم خوزستان به دلیل آلودگی آب

        با پایان یافتن فصل زمستان و شروع بارش های ناگهانی و سیل آسا در کشور شاهد آلودگی بیش از پیش آب های آشامیدنی هستیم. استان های جنوبی بیشتر دچار این معضل هستند هرچند به گفته کارشناسان آب های آلوده فقط به معنای گل‌آلود بودن آن نیست و به طور مثال آب‌ در استان تهران حتی بیشتر از استان خوزستان که سال ها درگیر معضل آلودگی آب است، خطرآفرین است.

اهواز تشنه است! روزنامه ابتکار نوشت: هرساله مسئولان برای حل معضلات محیط زیستی جمع می‌شوند، جلسه می‌گذارند، حرف می‌زنند، وعده می‌دهند، بازدید می‌کنند و سال به پایان می‌رسد و این فرآیند در سال بعد نیز تکرار می‌شود. حال در اولین ماه های شروع سال هستیم و بار دیگر خبرها و عکس‌هایی در فضاهای مجازی منتشر شده است که نشان از افزایش آلودگی آب آشامیدنی در لوله‌کشی خانه های برخی شهرهای استان خوزستان دارد . استان خوزستان با داشتن تعداد زیادی رودخانه که دارای آب شیرین است اکنون در وضعیت سختی قرار دارد. برخی مسئولان می‌گویند سد کم است! برخی می‌گویند سد زیاد است ولی در جای درست ساخته نشده و برخی کارشناسان نیز می‌گویند مدیریت سد ضعیف است که نتیجه آن آلودگی آب است. از طرح های بزرگ برای تأمین آب شرب شهرهای خوزستان می توان به طرح بزرگ آبرسانی از کرخه که اجرا شد اشاره کرد. این طرح که به منظور آبرسانی به 21 شهر و 1200 روستا در خوزستان صورت گرفته بود که پس از اجرا در سال 89 نیز همچنان مردم خوزستان با مشکل آب آشامیدنی مواجه بودند. گفتنی است این طرح به شهرهای اهواز ، آبادان ، خرمشهر، شادگان، شیبان، ویس، ملا ثانی، اروند کنار، دارخوین، سوسنگرد، هویزه، حمیدیه، بستان، رفیع، شوش، الوان، الهایی، شاوور، شیرین شهر، حرریاحی و روستاهای محدوده شهرها و مسیر خط انتقال آبرسانی کرد. عدم موفقیت در این گونه طرح‌ها و همچنین افزایش جمعیت و کافی نبودن تصفیه خانه‌های استاندارد هرساله مشکل آب آشامیدنی را برای مردم این استان رقم می‌زند. به طور مثال جمعیت اهواز که بیش از 1.5 میلیون نفر گزارش شده است متاسفانه تصفیه خانه‌های مناسب و استاندار ندارد و تعداد محدود آن پاسخگوی جمعیت کنونی این شهر نیست. این در حالی است که مصرف آب که به اصطلاح آشامیدنی است برای مردم علاوه بر هزینه هایی که شامل قبوض آب می شود هزینه های جبران ناپذیر سلامتی نیز به همراه دارد.

تایید وزیر بهداشت از وضعیت خوزستان: به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت بهداشت و درمان استان خوزستان، نامناسب دانست. سید حسن هاشمی وضعیت بهداشتی دو سال و نیم گذشته در خوزستان را مورد بررسی قرارداد و گفته: شما به جاده‌ها، فاضلاب، هوا و خدمات این استان نگاه کنید، به نظر من خیلی عقب است. این استان به دلیل منابع خدادادی آن اعم از دریا، معادن و نفت و گاز و همچنین شرایط آب و هوایی و اقلیمی که دارد باید خدمات به صورت ویژه در آن دیده شود. این درحالیست که برای من به عنوان وزیر بهداشت راحت نیست که متخصصین را اینجا نگهدارم، باید از نظر امور رفاهی، امکاناتی را برای آنها فراهم کرد که ماندگار شوند؛ کاری که قبلا هم در خوزستان انجام می‌شده است. از این بابت می‌توانم بگویم در دوسال و نیم گذشته خیلی موفق نبوده‌ایم. هاشمی گفته: اگر من حوزه درمان را توسعه دهم، بدون اینکه مشکل "فاضلاب" این منطقه حل شود، هرسال گرفتار وبا و بیماری‌های آمیبی و میکروبی ناشی از آب‌های آلوده خواهیم بود. اگر فقط درمان را توسعه دهیم ولی صنایع فولاد و نفت و گاز این منطقه به ما کمک نکنند، طبیعی است که خیلی موفق نخواهیم بود. شنیدن چنین سخنانی از زبان وزیر بهداشت به خوبی نشان از وضعیت نامناسب آب آشامیدنی در استان خوزستان را دارد. هرچند این مشکل فقط به خوزستان منتهی نمی‌شود و استان های ایلام، کرمانشاه ، سیستان و بلوچستان نیز درگیر چنین مشکلی هستند.

سالانه 300 تا 400 هزار نفر از مردم خوزستان به دلیل آلودگی مهاجرت می کنند: پرفسور پرویز کردوانی در ارتباط با آلودگی آب در سه استان خوزستان، ایلام و کرمانشاه می‌گوید: وضع آب این استان‌ها خراب است. می‌گویند تقصیر بارندگی است اما نمی‌توان فقط بارندگی را مقصر دانست. این آلودگی ها در سراسر ایـران وجود دارد و ناشی از زباله ها و ریخته شدن فاضلاب ها به رودخانه است. 55 سال پیش در چنین روز هایی خبری منتشر شد با این عنوان که آب کارون 15 سانتی متر بالا آمده است. به گونه ای که آب به خانه ها نیز رسید. چرا آن زمان آب گل آلود نبود؟ وقتی در رودخانه ها زباله ریخته می شود همین آب در مسیر آلوده می شود. چون مقدار آب نیز کم است مزید بر علت شده، همچنین ریزگرد ها نیز بـه آن اضافه می شود که در نتیجه به آلودگی آب می انجامد. کردوانی می‌افزاید: این آلودگی در هوا هست و در آب هم است که موجب شده مردم شهر اهواز و استان خوزستان دست به مهاجرت بزنند. آمار ها نشان می‌دهد که سالانـه 300  تا 400 هزار نفر به جمعیت کرج افزوده می‌شود، ایـن همان مردمی هستند که دچار آلودگی شده اند. وی با اشاره بـه اینکه فقط گرد و غبار و طغیان ناشی از بـارش نیست که آب را آلـوده می کنـد، می افزاید: فقط کافی است سفری به خوزستان داشته باشید، در قسمت هایی از این استان گاز می‌سوزد، در قسمت های جنوبی بـه دلیل آلودگی بیش حـد کسی ماهیان آن منطقه را مصرف نمی‌کنـد و بسیاری از آلودگی های دیگر که موجب می‌شود آب های زیر زمینی نیز آلوده شود. کردوانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا راه حلی برای معضل آب در استان خوزستان وجود دارد، به خبرنگار «ابتکار» می‌گوید: این آلودگی که به اصطلاح ناشی از طغیان رودخانه ها و گل آلود شدن آب است باید با مدیریت صحیح در سدسازی کنترل شود. اصولا باید 30 سانتیمتر روی سد را خالی نگه دارند که قابل پیش بینی است برای باران های ناگهانی اما وقتی سد پر است و باران می‌بارد مجبور هستند سد را باز کنند. باز کردن سد در این مرحله به معنی خروج ابعاد زیادی آب به رودخانه است که این با خود طغیان می‌آورد و نتیجه اش گل آلود شدن آب است. در بسیاری از موارد نیز لوله ها پاره می‌شوند و موجب آلودگی می‌شود.

 آیا با سدسازی های کنونی رودخانه کرخه و دز خشک می‌شوند؟ کردوانی در بخشی دیگر از گفت‌وگوی خود با اشاره به اینکه تهران نیز دچار مشکل آلودگی آب است، می‌گوید: معضل آلودگی آب درست مانند زلزله شده است، بارندگی های بی‌نظم و توده ای در نقاط مختلف کشور و گاه کمبود سد موجب طغیان می‌شود که در ایلام شاهد این قضیه بوده ایم. سد خوب است، اما مدیریت سد مهمتر از ساخت سدهای بیشمار است. دولت های ما کار دولت های پیشین خود را اشتباه می‌دانند و خودشان نیز به آن اشتباهات دست می‌زنند؛ دولت فعلی در حال ساخت "سد بختیاری" است که سرانجامی جز خشک شدن رودخانه دز ندارد و همچنین "سد سیمره" در استان ایلام که ممکن است به خشک شدن رودخانه کرخه بیانجامد. کردوانی آلودگی های مختلف آب را به شکل زیر طبقه‌بندی می‌کند:  آلودگی آّب به صورت فیزیکی که همان گل آلود شدن آّب است، آلودگی آب به شکل فیزیولوژیکی که شامل تغییرات رنگ آب است؛ به طور مثال رد شدن آب از معادن زغال سنگ که موج سیاه شدن آب می‌شود، آلودگی های شیمیایی که ناشی از نفت و فلزات است و همچنین آلودگی بیولوژیکی و انگل ها و حشرات نیز از دیگر آلودگی های آب هستند.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (972)
کد خبر: 43