مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و HSE


29

مشکلات حرکتی زنان کارمند

مشکلات حرکتی زنان کارمند

سرپرست دفتر هماهنگی امور بانوان وزارت ورزش و جوانان:

افزایش فقر حرکتی در زنان شاغل/ دستگاه‌ها روزانه نیم ساعت را به ورزش زنان کارمند اختصاص دهند

           سرپرست دفتر هماهنگی امور بانوان وزارت ورزش و جوانان با تأکید بر افزایش فقر حرکتی در بین زنان به‌ویژه زنان شاغل، پیشنهاد اختصاص ساعاتی از روز را به ورزش کارکنان داد. پروین کرم‌لو، سرپرست دفتر هماهنگی امور بانوان وزارت ورزش و جوانان گفت: به دلیل درگیری‌های روزمره، زنان تمایل کمتری به ورزش دارد. زنان خانه‌دار وقت آزادتری دارند که به ورزش بپردازند و اغلب کسانی که ورزش می‌کنند، زنان خانه‌دار هستند، اما ورزش برای زنان شاغل به دلیل محدودیت زمانی، سخت است که به نظر می‌رسد در این بحث بتوان از لحاظ قانونی ورود پیدا کرد. آیین‌نامه‌ای برای ورزش کارکنان دولت داریم که پیشنهاداتی برای اصلاح آن داده‌ایم؛ اگر این آیین‌نامه اجرا شود، در بحث سلامت زنان شاغل می‌توانیم به اهداف مد نظرمان دست یابیم. او با بیان این‌که در حال حاضر آیین‌نامه قبلی اجرا می‌شود، اما نیازمند اصلاحاتی است، اظهار داشت: پیشنهاد ما این بود که دستگاه‌ها و ارگان‌ها ساعاتی را به ورزش کارکنان اختصاص دهند که بتوانند نیم‌ساعت در روز ورزش و تحرک جسمانی داشته باشد. مسئولان این اصلاحات را پذیرفته‌اند، اما هنوز تصمیم قانونی گرفته نشده است.

 فقر حرکتی، معضلی زنانه: کرم‌لو درخصوص فقر حرکتی زنان تصریح کرد: در حوزه ورزشی کمبود سرانه فضای ورزشی دختران در مدارس و فقر حرکتی دختران یکی از مشکلات است که به جهت صنعتی‌شدن، زنان و به‌ویژه زنان شاغل دچار فقر حرکتی شدند. زنان شاغل از نظر جسمانی به جهت فقر حرکتی دچار مشکلاتی شده‌اند؛ زیرا از صبح در محل کار هستند و بعدازظهر هم در خانه به امور منزل و خانواده رسیدگی می‌کنند و ازآن‌جایی‌که تحرک خاصی ندارند، دچار فقر حرکتی می‌شوند که باعث چاقی، قاعدگی‌های زودرس، عدم تعادل و بیماری‌های مختلف می‌شود .

برنامه ششم توسعه و ملاحظات ورزش زنان: کرم لو به اقدامات قانونی در رابطه با مشکلات دختران جوان اشاره کرد و گفت: به‌طورکلی در برنامه ششم توسعه بر بسترهای حقوقی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی بانوان کار کرده‌ایم. ما هم‌راستا با سیاست‌های وزارت ورزش و جوانان برنامه‌هایی ویژه زنان طراحی و تا جایی که بتوانیم، این افراد را در برنامه‌های ورزشی دخیل می‌کنیم و آن‌ها را تشویق می‌کنیم تا در بسته‌های ورزشی که طراحی و به استان‌ها ابلاغ شده است، مشارکت کنند. سعی می‌کنیم با دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی ارتباط برقرار کنیم؛ با شهرداری‌ها، آموزش‌وپرورش و به‌ویژه معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری که بحث اصلی آن زنان است، تعامل زیادی داریم. بیشتر در بحث ورزش وارد می‌شویم و سعی می‌کنیم برنامه‌هایی طراحی کنیم که دختران و زنان را تشویق به حضور در برنامه‌های ورزشی کنیم. سرپرست دفتر هماهنگی امور بانوان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: تابستان سال جاری، برای زنان روستایی برنامه‌ای تحت عنوان «جشنواره دا» داشتیم که استقبال زیادی شده بود. گروه‌های هدف ما زنان روستایی بودند. در این برنامه هر استانی بازی‌های بومی و محلی خود را انجام می‌دادند و شادی و نشاط اجتماعی و لذت‌بردن از انجام چنین فعالیتی به دنبال جمع‌شدن همه در محیطی باز و انجام بازی، احساس می‌شد. در مجموع سعی می‌کنیم برنامه‌هایی تحت عنوان مادران و دختران داشته باشیم. هرساله برنامه‌ای تحت عنوان جشنواره فرهنگی ورزشی مادران و دختران فاطمی در سطح استان‌ها برگزار می‌شود که بیشترین هدف ما زنان هستند.

در برنامه ششم توسعه 6 اقدام برای زنان طراحی شده است: سرپرست دفتر هماهنگی امور بانوان وزارت ورزش و جوانان به اقدامات سیاست‌گذاری اشاره کرد و گفت: با توجه به سیاست‌های معاونت امور ورزش بانوان که آن هم منبعث از سیاست‌های کلان وزارت ورزش است، به تنظیم برنامه می‌پردازیم. برای برنامه ششم توسعه بیشتر به بحث‌های حقوقی، فرهنگی و اجتماعی پرداختیم و حدود شش اقدام اساسی طراحی شد که که برای آن‌ها نیز برنامه‌های عملیاتی تدوین کردیم. سعی می‌کنیم با اجرای برنامه‌هایی، نیمی از جامعه کشور یعنی زنان را، هم راضی نگه داریم، هم سلامتی آن‌ها را تأمین کنیم. زمانی می‌توانیم ورزش را همگانی کنیم که رسانه‌ها بیشتر به این مبحث بپردازند؛ به‌طوری‌که کل جامعه به‌ویژه زنان بتوانند ضمن آشنایی با فواید ورزش، وارد این مقوله شوند تا بتوانند خود را سالم نگه دارند؛ زیرا محور هر خانواده، زن آن خانواده است و در کنار سلامتی زن، مطمئناً اعضای خانواده سالم خواهند بود.

تعداد امتیازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (691)
کد خبر: 49